Проект «Під зорею Пінзеля»
Проект «Під зорею Пінзеля» ініційований з метою збереження та популяризації мистецької спадщини Яна Георга Пінзеля – знаного скульптора середини XVIII ст.
Метою проекту є налагодження міжкультурного діалогу і міжнародною мобільності митців і початківців, розвиток навичок початківців (тренінги і навчання, майстер класи тощо), підтримка європейських митців/професіоналів у сфері культури та їхніх праць, щоб охопити максимальну кількість музеїв, студій тощо на території Європейського континенту та підвищити рівень доступу до культури різних за статусністю груп населення, розвиток аудиторії з залученням нових інноваційних методів роботи, диверсифікація співпраці. Поглиблення зв’язку між існуючою та майбутніми аудиторіями вивчення і популяризації спадщини Пінзеля з метою збереження та популяризації мистецької спадщини Іоанна Георга Пінзеля, оволодіння техніками, що використовувались у його творчості.
Проект є важливою складовою «культурної дипломатії». Видатний майстер був свого часу несправедливо забутий як у Європі, так і на Батьківщині. Ян Георг Пінзель, який з`явився у маєтках князя Потоцького у 40-х роках XVIII ст. за понад двадцять років мистецької діяльності залишив по собі більше сотні творів образотворчого мистецтва. Основним видом його діяльності було оздоблення храмів. Він творив фігури святих у церквах Східної Галичини. Техніка їх виконання була настільки складною, що навіть зараз її не можуть повторити кращі скульптори планети. Експерти образотворчого мистецтва називають Пінзеля «українським Мікеланджело», його твори відносять до пізнього бароко та рококо.
З відновленням незалежності України почав зростати інтерес до маловідомих аспектів української культури, невіддільним елементом якої є творчість Яна Георга Пінзеля. Проте соціальні потрясіння, які сколихнули Україну у 90-х роках суттєво ускладнили цей процес. Невідомо чи взагалі вдалося б зберегти спадщину митця, якби не представники соціально-відповідального бізнесу. Одним із них став Тарас Демкура.
Меценат активно долучився до організації виставки творів Яна Георга Пінзеля у Луврі протягом 2012-2013 рр. Це був перший в історії випадок розміщення виставки творів українського митця на найпрестижнішому культурному майданчику світу. Україна відкрила себе світовому мистецькому бомонду. Про наше мистецтво заговорили.
Наступним кроком стала виставка у відомому Віденському палацовому комплексі Бельведер. Ці події заставили говорити Європу та увесь світ про Україну як державу з величною мистецькою історією.
Далі були інші відомі музеї, галереї та культурні майданчики України та світу, наприклад, Софія Київська. Проте техніка майстра була настільки витонченою, що надто часті перевезення могли зашкодити його творам, а інтерес світової культурної громадськості до його спадщини лише зростав.
Вихід із цієї важкої ситуації знайшов Тарас Демкура. За його сприяння було виграно грант від Українського культурного фонду, що дозволило зацифрувати скульптури майстра. Так зародився проект «Під зорею Пінзеля. 3-D вимір». Тепер проводяться онлайн екскурсії по всьому світу без будь-якої загрози для самих скульптур. Видатний скульптор займає своє законне місце у світовому мистецькому пантеоні, українська культурна традиція популяризується по усьому світу, а культурна спадщина зберігається у надійному місці та перебуває у повній безпеці. Все завдяки ідеям Тараса Демкури, який переносить свій досвід прийняття нестандартних рішень із бізнес-середовища у сферу культурної дипломатії.
Іншим способом популяризації спадщини Яна Георга Пінзеля є видання альбомів його творчості. Наразі за сприяння родини Демкур опубліковано два таких видання.
Окрім того, за сприяння БО «Благодійний Фонд родини Демкур» відбувається створення якісних копій його робіт сучасними скульпторами. Одну з таких відкрито 15 листопада 2021 року на вході у ТВЦ Атріум у Тернополі. Таким чином творчість Яна Георга Пінзеля популяризується і стає доступною для все більшого кола поціновувачів мистецтва. Роботи майстра повинні бути надбанням не лише відвідувачів культурних заходів, а й широкого кола громадськості.
Врешті Ян Георг Пінзель – автор унікальних мистецьких практик, яскравий представник українського бароко та рококо, автор унікальних за своєю складністю робіт є прикладом для наслідування нових поколінь майстрів монументального образотворчого мистецтва. Його справа не просто заслуговує на продовження, а є потужним фактором подальшого розвитку образотворчої культури вже у новому тисячолітті. Проект «Під зорею Пінзеля» став фактором поєднання минулого та майбутнього образотворчого мистецтва, вивчення та популяризації унікальних технік створення скульптур.
Популяризація творчості видатного майстра – це щоденна робота із проведення виставкових заходів, створення документальних стрічок, збору та надійного зберігання наявних творів і їх різновекторна популяризація.
В рамках проекту було проведено серію презентацій в обласних центрах України та за кордоном:
- презентація другого видання мистецького альбому Віри Стецько «Таїна Пінзеля»;
- демонстрація документального фільму «Таїна Пінзеля - від Бучача до Лувру»;
- пересувна виставка-експозиція мистецьких творів сучасних художників з Тернопільщини;
- відкриття скульптури св.Онуфрія - копії оригіналу творіння Яна Георга Пінзеля та інші мистецькі заходи.
Мистецький альбом
Друге видання мистецького альбому Віри Стецько «Таїна Пінзеля», який отримав відзнаку 24-го Форуму видавців у місті Львові, присвячене світлій пам`яті Бориса Возницького та Віри Стецько, виданий і освячений з благословення Блаженнішого кардинала Любомира Гузара.
В альбомі вміщено майже 55 творів Яна Георга Пінзеля, які атрибутували дослідники-мистецтвознавці на основі архівних документів і стилістичних порівнянь. Здебільшого це репродукції дерев`яних скульптур і композицій Пінзеля, що зберігаються у Тернопільському, Івано-Франківському обласних музеях, Львівській галереї мистецтв. Також він проілюстрований роботами скульптора з Годовицького і Городенківського архітектурних комплексів, церкви Покрови Пресвятої Богородиці з Бучача, костелу Вознесіння Пресвятої Діви Марії з с. Монастириської, собору Святого Юра зі Львова тощо. Крім репродукцій вміщено вичерпний науково-довідковий матеріал, проілюстрований чорно-білими архівними світлинами, розміщено мапу Тернопільської, Львівської, Івано-Франківської областей. Також в альбомі вміщено перелік об’єктів, де знаходяться роботи Яна Георга Пінзеля, вступна фотоілюстрована стаття «Культурна дипломатія Пінзеля відкрила Україну для Європи» – розповідає про перше видання та мистецькі подорожі альбому Пінзеля Україною.
Альбом підготовлений і виданий українською, англійською та польською мовами.
Цільові аудиторії – представники наукового та культурно-мистецького середовища, провідні музеї, бібліотеки, творчі об’єднання майстрів та умільців, громадські інституції, іноземні дипломати, провідні міжнародні ЗМІ та експерти, українські художники, митці, дизайнери, кінематографісти, українська діаспора, пересічні громадяни.
Результати реалізації проекту будуть корисні професіоналам мистецького та культурного секторів культурних і креативних індустрій, активістам і соціальним підприємцям в країнах, де є представництва різноманітних фондів, які набувають чинності в частині розробки стандартів якості організації та проведення заходів щодо популяризації культурної спадщини.
Альбом стане в пригоді й мистецтвознавцям, і витонченим поціновувачам мистецтва, і тим, хто пишається національною історією, є чудовим презентаційним подарунковим виданням.