Культурна Дипломатія

Демкура Тарас Володимирович

Віце-президент зі сталого розвитку, енергоефективності та збереження довкілля.
Керівник регіонального представництва у Тернопільській області Міжнародної Торгової Палати ICC Ukraine.

Культурна дипломатія – це «форма «м`якої сили», що має стати важливою складовою інструментарію міжнародних відносин». В українському суспільстві вже сформовано запит на політику культурної дипломатії, яку визнано ефективним інструментом формування позитивного іміджу країни у світі, що ставить відповідні завдання не тільки перед державою, але і перед міжнародними громадськими об’єднаннями, діяльністю їх представників. Одна із таких ініціатив – діяльність Міжнародної Торгової Палати ICC Ukraine. Членство в цій організації – унікальна можливість промоції та реалізації економічного, соціального й культурно-історичного потенціалу України у світі, повсякденна громадська та представницька діяльність за цими векторами, яку успішно впроваджує Тарас Демкура.

На основі власного багаторічного досвіду професійної та громадської діяльності ним запропоновано й використано дієві інструменти формування культурної дипломатії:

Ян Георг Пінзель

У 2012 році Тарас Демкура виступив координатором виставки Яна Георга Пінзеля у Луврі м. Париж. За його підтримки видано перший мистецький альбом «Таїна Пінзеля», куди увійшли світлини 55 робіт скульптора, а також створено документальний фільм «Таїна Пінзеля – від Бучача до Лувру».

Надалі виставки робіт геніального митця відбувалися у Віденському палацовому комплексі Бельведер, Софії Київській та інших музеях світу. Задля розширення аудиторії, яка може переглядати творчість Яна Георга Пінзеля у 2018 році його роботи було зацифровано. Цей проект отримав назву «Під зорею Пінзеля. 3-D вимір», а ідея належить підприємцю та меценату Тарасу Демкурі. Реалізували її за фінансування Українського культурного фонду. Онлайн-виставки у 3-D форматі показувалися у багатьох містах світу, зокрема у Нью-Йоркському музеї

Етногалерея «Спадок»

Діяльність етногалереї «Спадок» спрямована на співробітництво щодо збереження історичної та полікультурної спадщини європейських країн.

Домінантний напрямок діяльності етногалереї – це розвиток культурної дипломатії. Галерею відкрито у грудні 2016 року. З того часу експонати автентичних строїв та ужиткових речей українців кінця ХІХ – початку XX століття було численно представлено на міжнародних і всеукраїнських виставках, фестивалях, презентаційних виїздах за кордон, на прийомах, екскурсійних оглядах для іноземних делегацій, у популярних проектах всеукраїнських засобів масової інформації й інтернет-видань. Серед них: виставка «Благословенне Тернопілля» у м.Київ, День вишиванки у Празі, Міжнародна туристична виставка UITT–2017, етнопокази у Чернівцях, Києві, Львові, «Орнаментальна ДНК» у м. Анкара (Туреччина).

Усі експонати етногалереї «Спадок» взяті з особистої колекції родини Демкур. Спонсорська підтримка інших напрямків розвитку теми збереження історико-культурної спадщини українців заохочує до продовження діяльності й викликає правдиву зацікавленість, свідченням цьому – пропозиції до співпраці з боку міжнародних організацій. За час існування галерейного простору з екскурсійними оглядами у «Спадку» побували кілька десятків іноземних делегацій.

Музей «Ретрокортеж»

Музей ексклюзивних автомобілів «Ретро-кортеж» (із приватної колекції) – це один із соціальних проектів Тараса Демкури. Діяльність музею спрямована на розвиток туристичного бізнес-потенціалу, проведення міжнародних туристичних ралі та фестивалів, одним із яких став Міжнародний ретро-фестиваль «Золота підкова».

Загалом успіхи культурної дипломатії залежить від кожного з нас. Координація зусиль сприятиме цілісній і швидкій презентації культурно-історичної спадщини України у світі.

Упродовж останніх років організовано і проведено тематичні заходи у таких країнах: у Франції – в Українському народному домі в Парижі (2012 р.), Аргентині (2016, 2017 рр.), Бразилії (2017 р.). Багато зусиль спрямовано у напрямку організації транскордонної співпраці Тернопільського регіону в рамках проекту «Transimperia». Проект було презентовано на 10-му Міжнародному економічному форумі «Європа-Україна», що пройшов м.Жешув (Республіка Польща). Тема співпраці була продовжена під час делегованого представництва Тараса Демкури у Європейському Конгресі місцевого самоврядування у м.Кракові (Республіка Польща) 26-29 березня 2017 р. та під час проведення Міжнародного інвестиційного форуму «Тернопільщина Invest-2017». У квітні 2017 р. за участю Тараса Демкури як представника Міжнародної Торгової Палати ICC Ukraine відбулось road-шоу для ІТ-компаній України та Бельгії.

Одним із важливих напрямків діяльності кожного українця є підвищення іміджу рідної країни у світі. Ця робота потребує консолідації зусиль усіх українців світу.

Амбасадори культурної дипломатії в світі. Завдання і можливості. Одним із важливих напрямків діяльності кожного українця є підвищення іміджу рідної країни у світі. Ця робота потребує консолідації зусиль усіх українців світу. Саме про це йшла мова під час V Global Ukrainians Forum 7‑8 липня 2017 р. в м. Києві. Упродовж останніх років налагоджено активну співпрацю з представниками українських діаспор, запроваджено представництво інтересів регіону. У рамках проекту «ЄС: вибір української молоді» від Представництва Європейського Союзу в Україні 24 березня 2017 р. у Центрі європейських студій Тернопільського національного економічного університету відбувся дискусійний клуб «Практичні аспекти європейської інтеграції України та відносин між Україною та ЄС: бізнес-діяльність, проекти місцевого розвитку, зустрічі з партнерами із ЄС, історії успіху». Cпікерами дискусійного клубу були Ян Томбінські, Тарас Демкура та ін. Не менш результативною стала участь у Міжнародному форумі української молодіжної діаспори у м. Дніпропетровську влітку 2017 р. (організатор – Cвітовий конгрес української молоді) за участю дипломатів та високопосадовців. Запропонована тема – «Залучення інвестицій та сприяння бізнесу в Україні за допомогою закордонного українства». Активно долучалися до заходу Ярослава Хортяні – перший заступник СКУ, депутат Угорського парламенту, Михайло Ратушний – голова Української всесвітньої координаційної ради СКУ, Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з громадськістю.

Динаміка змін сучасного світу спонукає до встановлення тісних контактів з активістами нової хвилі волонтерської підтримки сучасних подій в Україні. Налагоджено добрі стосунки з вихідцями з України, які живуть в Аргентині, Австралії, Бразилії та в інших країнах Європи та Америки. 5-10 травня 2016 р., під час відзначення 120-річчя еміграції українців в Аргентині, проведено перемовини з головою культурного товариства «Просвіта» в Аргентині Юрієм Данилишиним, із представниками української діаспори в Австралії. 9-10 липня 2017 року організовано програму перебування на Тернопільщині Посла України в Аргентині Юрія Дюдіна; відбулися зустрічі з керівниками міста й області щодо активізації співпраці з провінцією Місьйонес та м. Апостолісом цієї ж провінції в Аргентині, укладено Меморандум про подальшу співпрацю, обговорено можливість промоції туристичного потенціалу Тернопілля за кордоном. За підсумками домовленостей 19‑20 серпня того ж року організовано концерт балету українського культурного товариства «Просвіта» в складі 120 осіб з м. Буенос-Айрес (Аргентина) у м. Тернополі. У березні 2017 р. Тернопільщина приймала Надзвичайного та Повноважного Посла Федеративної Республіки Бразилія в Україні Освальдо Біато Жуніора; обговорено перспективи розвитку зв’язків з українцями, що проживають у Бразилії, є домовленість про обмін культурно-етнографічними надбаннями обох країн. У жовтні 2017 р. відбулися дні Бразилії на Тернопільщині, участь у яких брав Надзвичайний та Повноважний Посол Бразилії в Україні.

Після святкування 27-28 серпня 2017 р. 50-річчя Світового Конгресу Українців у містах Києві та Львові, під час якого проведено десятки перемовин із керівництвом СКУ та керівниками українських спільнот за кордоном, виникла необхідність скоординувати дії з Міністерством Зовнішніх Справ України у напрямку економічної співпраці та щодо розроблення нових програм культурної дипломатії. Запропоновані ініціативи щодо організації під час проведення міжнародних форумів виставок-презентацій української культурної спадщини знайшли підтримку, перші виставки заплановано провести в Іспанії та Португалії.

ГАЛЕРЕЯ